Share This:

Facebook Twitter Email

Foundation Staff

Senior Leadership

Kate Wolford

Kate Wolford

President

Bernadette Christiansen

Bernadette Christiansen

Vice President of Operations

Neal Cuthbert

Neal Cuthbert

Vice President of Program 

Na Eng

Na Eng

Communications Director 

Rick Scott

Rick Scott

Vice President of Finance and Compliance

Staff

Nora Bateman

Nora Bateman

Evaluation and Learning Officer 

Vickie  Benson

Vickie Benson

Arts

Program Director

Therese  Casey

Therese Casey

Controller 

Joni Chacich

Joni Chacich

Human Resources Generalist

Flannery Clark

Flannery Clark

Executive Assistant

Stephanie Duffy

Stephanie Duffy

Director of Grants and Information Management 

Shannon Eisentrager

Shannon Eisentrager

Communications Administrator 

Grace Fredrickson

Grace Fredrickson

Accounting Assistant

Erin Imon Gavin

Erin Imon Gavin

Education & Learning

Program Director

Sarah  Hernandez

Sarah Hernandez

Region & Communities

Program Officer

Nan Jahnke

Nan Jahnke

Neuroscience

MN Initiative Foundations

Program Administrator 

Julia  Johnson

Julia Johnson

Receptionist/Administrative Assistant

David Kennedy-Logan

David Kennedy-Logan

Communications Officer

Rita Lee

Rita Lee

Meeting, Event, and Administrative Assistant

Daniel Lemm

Daniel Lemm

Accountant

Arleta Little

Arleta Little

Arts

Program Officer

Cosandra Lloyd

Cosandra Lloyd

Information Technology Administrator 

Callie Londo

Callie Londo

Information Technology Programmer Analyst 

Sarah Lovan

Sarah Lovan

Arts

Program Officer

Jane Maland Cady

Jane Maland Cady

International

Program Director

Eileen Maler

Eileen Maler

Neuroscience

Program Manager

Sarah Marquardt

Sarah Marquardt

Mississippi River

Program Administrator 

Danita Marroquin

Danita Marroquin

Reception and Facilities Associate 

Kristen Marx

Kristen Marx

Arts

Program Administrator

Elizabeth McGeveran

Elizabeth McGeveran

Impact Investing

Program Director

Mark Muller

Mark Muller

Mississippi River

Program Director

Tim Murphy

Tim Murphy

Midwest Climate & Energy

Program Assistant

Eric Muschler

Eric Muschler

Region & Communities

Program Officer

Julia Olmstead

Julia Olmstead

Mississippi River

Program Officer

Jan Peterson

Jan Peterson

Grants Administration Assistant 

Megan  Powers

Megan Powers

International

Program Officer

Renee Richie

Renee Richie

Region & Communities

Program Administrator 

Josh Rosamond

Josh Rosamond

Investment Assistant 

Karyn Sciortino Johnson

Karyn Sciortino Johnson

International

Program Administrator

Lee Sheehy

Lee Sheehy

Region & Communities

Program Director

Brendon Slotterback

Brendon Slotterback

Midwest Climate & Energy

Program Officer

Malaika Smith

Malaika Smith

Accountant

Jody Speer

Jody Speer

Director of Information Technology 

Colleen Stockmann

Colleen Stockmann

Intern

Jeffrey Tatsuda

Jeffrey Tatsuda

Receptionist/Administrative Assistant 

Lorri Todd

Lorri Todd

Reception and Facilities Director 

Kaying Vang

Kaying Vang

International

Program Administrator

Nate Wade

Nate Wade

Investment Analyst 

Dorothy Wickens

Dorothy Wickens

Grants Administration Associate

Aimee Witteman

Aimee Witteman

Midwest Climate & Energy

Program Director